Кон’юнктивіт – це запальний процес, який відбувається у кон’юнктиві (слизовій оболонці, що покриває білки та внутрішню поверхню повік). Ця хвороба може бути викликана інфекціями (бактеріальними або вірусними), алергією, зовнішніми подразниками та іншими факторами.
Серед основних видів даного захворювання виділяють:
- Бактеріальний кон’юнктивіт. Запальний процес у слизовій оболонці очей спричиняється бактеріями через контакт зі збудниками інфекції, такими як стафілококи, стрептококи, пневмококи. Сприятливими факторами розвитку недуги являється переохолодження організму, ослаблений імунітет, мікротравми кон’юнктиви. Серед симптомів кон’юнктивіту такої форми виділяють сльозотечу, гнійні виділення, свербіж, відчуття піску в очах, дискомфорт або біль. При перебігу захворювання можливе ураження одного ока, яке переходить на друге.
- Вірусний кон’юнктивіт. Дана проблема найбільш поширена. Джерелом її ураження виступає вірус, найчастіше аденовірус, який супроводжується простудною реакцією разом з нежитю та кашлем. Він передається від людини до людини через контакт носа, очей або рук зі збудником. Важливо не плутати даний стан із синдромом сухого ока, який має схожі симптоми. Дана форма супроводжується почервонінням очей та набряком на шкірі вік, помірною сльозотечею або гнійними виділеннями, дискомфортом при яскравому світлі, блефароспазмом. В окремих випадках відмічається поява фолікулів.
- Алергічний кон’юнктивіт. Запальний стан кон’юнктиви, який виникає внаслідок алергічної реакції на певні алергени, такі як пилок, тваринна шерсть і т.д. На нього страждають люди, які мають сезонні алергії. Симптоми такої форми включають сильний свербіж, почервоніння очей, подразнення або набряки повік, сльозотечу.
Діагностика та лікування захворювання
Дану недугу досить легко розпізнати. При наявності тривожних ознак важливо записатися на прийом до офтальмолога, який має зібрати необхідний анамнез, визначити форму хвороби та призначити коректне лікування. Під час візиту проводиться оцінка слизової оболонки ока та його зовнішніх тканин, при необхідності вимірюється гострота зору. Лікар має оглянути внутрішню структуру ока, щоб впевнитися, чи не вплинула хвороба на суміжні тканини. Методи лікування кон’юнктивіту у дітей та дорослих залежать від типу хвороби.
Так алергічний вид передбачає усунення алергену, якщо це можливо. Можливе застосування штучних сліз, антигістамінних засобів, судинозвужуючих крапель для очей.
При перебігу бактеріальної форми призначають антибіотики, мазі або очні краплі для усунення бактерій. Через кілька днів після прийому препаратів пацієнт має відчути значне поліпшення, але потрібно пройти весь курс лікування до кінця задля попередження рецидиву.
Для лікування вірусного кон’юнктивіту застосовуються очні краплі з інтерфероном, антисептичні засоби. При гострій формі ефективні противірусні мазі. Вживання антибіотиків можливе лише в тих випадках, коли дана форма недуги перейшла у бактеріальну.
Дотримуйтеся простих порад, які допоможуть попередити розповсюдження хвороби:
- користуйтеся власними засобами гігієни, витирайте обличчя щоразу чистим рушником;
- мийте руки, особливо після чхання або кашлю;
- не торкайтеся очей. В разі їх тертя вимийте руки;
- не нехтуйте очищенням контактних лінз і робіть це так, як вам порадив офтальмолог.
Провідні центри зору мережі Оптика 1.0 у Сумах, Шостці, Ромнах, Охтирці, Броварах та інших населених пунктах спеціалізуються на якісній профілактиці, діагностиці та лікуванні хвороб та дефектів ока. Ми маємо сучасне обладнання, а наші спеціалісти вміло ним користуються та щодня допомагають пацієнтам добре бачити.