Лікування амбліопії у дітей

Лікування амбліопії у дітей
5 23

Амбліопія, відома також як синдром ледачого ока, серйозно впливає на якість зору дітей. Це захворювання характеризується зниженою гостротою зору одного ока, що пов’язане з його недостатньою участю в зоровому процесі. Частіше за це порушення у дітей діагностують тільки міопію, тобто короткозорість.

Одне око бачить гірше за інше через порушення роботи зорової системи. Синдром ледачого ока може виникнути у будь-якому віці, але частіше він розвивається у немовлят і в ранньому дитинстві. При цьому після 6-9 років він важче піддається лікуванню. Через це раннє виявлення та початок лікування амбліопії є запорукою успішного відновлення зору.

Причини та симптоми амбліопії у дітей

В основі розвитку амбліопії лежить порушення спільної роботи нейронів мозку і сітківки - світлочутливого шару ока. У нормі обидва ока мають отримувати однакове зорове навантаження для забезпечення бінокулярного зору. Але коли від одного ока надходить менше сигналів, мозок починає взагалі ігнорувати їх і обмежуватись імпульсами від іншого, більш здорового ока. Якщо не вирішити цю проблему вчасно, мозок звикає працювати з одним оком, а ледаче око у дитини поступово втрачає здатність бачити.

Причинами розвитку амбліопії можуть бути:

  • Косоокість. Через те, що до мозку надходять розрізнено два зображення від очей, виникає двоїння. Щоб це скорегувати, мозок починає сприймати сигнали лише від одного ока. Тому, коли діагностовані амбліопія і косоокість, синдом ледачого ока є лише наслідком того, що косоокість не була вчасно вилікувана.
  • Аномалії рефракції. Пов’язані з короткозорістю, далекозорістю чи астигматизмом, що викликає нечіткий зір. У випадку цих порушень має бути проведена корекція зору дітям, адже якщо від одного ока надходять слабші сигнали, воно надалі не залучається до зорового процесу.
  • Різні структурні порушення. Через катаракту, помутніння рогівки чи інші патології зір не може повноцінно розвиватися.

Також деякі чинники можуть збільшити ризик розвитку синдрому. Серед них - народження дитини раніше терміну, знижена вага немовляти, вроджені відхилення чи спадкова схильність.

Симптоми порушення важко виявити, а на початковій стадії амбліопія у дітей взагалі зазвичай не помітна, і вони не можуть відчути, що зір на одне око падає. В більшості випадків саме офтальмологічний огляд дає змогу виявити початковий розвиток синдрому ледачого ока. Але на більших пізніх етапах прогресування захворювання може проявлятися головним болем і різзю в очах через надмірне навантаження на одне око. Також дитина може часто схиляти голову на бік, щоб розгледіти предмети, а ще погано орієнтуватися в просторі через нездатність нормально оцінити розташування, форму і глибину об’єктів навколо себе.

Сучасні підходи в лікуванні амбліопії у дітей

Варто пам’ятати, що не рідше 1 - 1,5 рази на рік має бути проведена діагностика амбліопії чи офтальмологічний огляд. Адже лікування порушень найефективніше, якщо починається в ранньому віці. Мозок дитини перебуває у стадії активного розвитку, і в цей час він найбільш сприйнятливий до корекції зору, що дає високі шанси подолати амбліопію. 

Мета лікування полягає в тому, аби змусити мозок використовувати обидва органи зору. Курс призначається індивідуально, в залежності від виду порушення, віку пацієнта та ступеню амбліопії. Звернувшись в центр зору Суми, лікарі можуть запропонувати наступні методи лікування:

  1. Корекція окулярами чи контактними лінзами. Амбліопія виникає через відмінності в гостроті зору між двома очима. У випадку рефракційного порушення окуляри та (або) м'які контактні лінзи допомагають зрівняти цю різницю, щоб стимулювати роботу ледачого ока. Для цього ж також можуть бути запропоновані жорсткі контактні лінзи нічного користування.
  2. Оптична пеналізація. Один зі способів зміцнити ледаче око - це закрити пластиром чи пов’язкою око, яке добре бачить. Це дозволяє дитині більш активно залучати менш розвинене око для стимулювання його розвитку. Також для ослаблення активності “хорошого” ока можуть застосовуватись спеціальні краплі.
  3. Апаратне лікування. Лікарем-офтальмологом можуть бути запропоновані спеціальні вправи для очей, які допоможуть поліпшити їхню координацію та синхронізацію. Особливо корисна ортоптика у випадках, коли амбліопія пов’язана з проблемами в управлінні рухом очей.
  4. Хірургічне лікування. Може бути запропоноване для хірургічного відновлення правильного положення ока. Також цей метод часто використовується для видалення катаракти чи виправлення інших патологій.

Для успішного лікування необхідні регулярні візити до лікаря-офтальмолога, точне дотримання його рекомендацій і виконання запропонованих вправ. Послідовне лікування та увага з боку батьків - це ключ до зорового комфорту та успішної активності Вашої дитини.


Уточнюйте наявність послуг у Вашому місті