
Зір відіграє ключову роль у розвитку дітей, впливаючи на навчання, соціальну взаємодію і загальну якість життя. За даними ВООЗ, понад 19 мільйонів дітей по всьому світу мають проблеми з зором. При цьому в 80% випадків такі порушення можна вилікувати або їм запобігти. Тому дитяча діагностика зору важлива для здоров’я майбутнього покоління.
Що варто знати про дитячий зір?
Дитячий зір - питання, що справедливо хвилює турботливих батьків. Порушення зору на сьогодні більшою мірою пов’язані не так із навантаженням у навчанні чи спадковістю, як із активним використанням гаджетів та відеоіграми. Зорова система у дитячому віці вразлива, адже активно розвивається. Оскільки норма зору у дітей в залежності від віку різна, з деякими особливостями слід бути ознайомленими:
- Новонароджений малюк ще не здатен розрізняти кольори та форми предметів, а також фокусувати погляд.
- Сфокусувати погляд немовля зможе через місяць після свого народження. Центральний зір з'являється на 2-3 місяці, а після 6 місяців малюки починають реагувати на появу знайомих облич.
- До досягнення однорічного віку всі діти мають низьку гостроту зору.
- Найбільш активне формування зорової системи відбувається у перші 6-7 років життя, саме у цьому віці гострота зору досягає показника 80-100%.
- Лише ближче до 7 років формується бінокулярний зір (здатність одночасно чітко бачити зображення предмета обома очима).
- Зорова система продовжує розвиватися до 18-20 років.
- Якщо існує ймовірність спадковості захворювань очей, необхідна консультація офтальмолога для роз’яснення ситуації та аби усунути занепокоєння. Серед причин набутих порушень зору - травми, хвороби очей, незбалансоване харчування, погане освітлення дитячої кімнати, недотримання режиму навчання та відпочинку, читання, писання та робота за комп'ютером у неправильній позі.
- Очі дитини втомлюються швидше, ніж у дорослих. Тому слід стежити за тим, аби дошкільнята та школярі дозовано проводили час за смартфоном, планшетом чи комп’ютером.
- У разі виявлення порушень зору у дитячому віці, вони значно простіше й ефективніше лікуються, ніж у більш зрілому періоді. Адже зорова система дитини більш сприятлива не лише до негативних факторів, але й активніше реагує на методи корекції.
Також варто знати: якщо дитина не скаржиться на будь-які проблеми із зором, це зовсім не означає, що в неї все гаразд. Малюки через свій вік ще не можуть розповісти, якщо їх щось турбує. А старші діти часто адаптуються до зорових порушень і навіть не завжди усвідомлюють, що вони в них є. Окрім того, своєчасне обстеження очей дітей допомагає у виявленні будь-яких патологій на ранніх етапах, і при потребі можна провести корекцію зору, щоб запобігти проблем у дорослому віці.
Етапи діагностики зору у дітей
Дитячі роки є важливим періодом для розвитку зору. Сучасна дитяча офтальмологія пропонує діагностику не лише для раннього виявлення та лікування проблем, а й для того, щоб своєчасно вжити необхідні профілактичні заходи. Етапи діагностики зору у дитячому віці передбачають:
- Попередня оцінка. Одразу після народження немовля лікарі перевіряють його на відсутність вроджених патологій. Батькам слід звертати увагу на те, як малеча реагує на світло, рух та об’єкти навколо нього. Будь-які помічені аномалії варто обговорити з педіатром.
- Офтальмологічний огляд. Рекомендовано проводити у віці від 6 місяців і потім регулярно протягом розвитку. В цей період дитячі офтальмологи перевіряють стан очей, рух очних яблук, реакцію на світло та інші параметри.
- Тести зору. Поступово, з віком дитини, лікарі можуть проводити більш конкретні тести на перевірку, наприклад, тест на косоокість у дітей, на гостроту зору та колірного зору.
- Регулярні обстеження. Діти активно ростуть і розвиваються, і їх зір також може змінюватися. Візити до офтальмолога допоможуть стежити за станом зорової системи і своєчасно реагувати на будь-які зміни. В дошкільному віці рекомендовано проходити обстеження раз на 1,5 року, для школярів - раз на 1 рік. Якщо були виявлені порушення, то встановлюється індивідуальний графік візитів.
Для ранньої діагностики та регулярних обстежень можна звертатися в центр зору Суми, адже турбота про зір дітей - це турбота про їхнє яскраве і здорове майбутнє.