EyeDetect: «Говоріть правду і тільки правду»

03.01.2022

Американська компанія зі штату Юта запевняє, що розробила апарат, який по очах може визначити ступінь правдивості тієї або іншої людини. Новий прилад отримав назву «EyeDetect», що певною мірою збігається з так званим детектором неправди або поліграфом.

Як підкреслюють опоненти нового винаходу,  «EyeDetect» і справді мало чим відрізняється від поліграфа, оскільки для отримання остаточного висновку використовує майже аналогічні алгоритми. Втім, існує одна досить принципова різниця. Новітня технологія опирається на інформацію, яка витікає з поведінки очей, а саме, на особливість їхніх рухів під час мовлення.

З технічної точки зору все виглядає доволі просто. Людину поміщають перед монітором з цифровою камерою, яка зчитує  очні прояви. Спочатку їй ставлять  запитання на кшталт: «чи ображали ви кого-небудь у житті?», аби встановити базові реакції. Після цього етапу лунають більш конкретизовані запитання. Відеокамера ретельно фіксує цей процес. Згодом за допомогою розробленого алгоритму відбувається спроба встановлення істини.

Принцип пошуку правильної відповіді лежить у припущенні: коли людина хоче збрехати, вона починає довше думати – і це безумовно прискорює рух очей і призводить до міні-розширення зіниці ока. Саме ці майже непомітні зміни і вловлює EyeDetect.

Щоправда, багато експертів не погоджуються з такою логікою визначення правди. І мимоволі порівнюють цей підхід з можливостями поліграфа, який заради досягнення такого ж результату бере до уваги, зокрема, кілька параметрів: стан артеріального тиску та дихання, а також рефлекторне виділення поту на тілі. Тобто детектор брехні при всій схожості алгоритмів формулює свої висновки на цілому спектрі різних  оцінок. І все одно інколи помиляється.

Між тим, незважаючи на жорстку критику,   EyeDetect  потроху пробиває собі дорогу. Його послугами вже встигли скористатись сотні клієнтів. Не виключено, що з часом інноваційний метод широко залучатимуть і у ході судових засідань. Звичайно, як допоміжний засіб для прийняття об`єктивних рішень. Адже немарно в народі говорять: очі – дзеркало людської душі.

40000, Україна, Сумська, Суми, вулиця Казацкий Вал 2
Телефон: +38(099) 359-35-36